MENÜ
 

A Quacquarelli Symonds (QS) friss szakterületi világranglistáján előadó-művészeti kategóriában 24. helyezést ért el a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, ezen belül a zenei kategóriában pedig 12. lett, amelyekkel a magyar felsőoktatási intézmények közül a legmagasabb pozícióban található.

Az egyik legismertebb egyetemi rangsor, a brit Quacquarelli Symonds (QS) most publikált nemzetközi szakterületi rangsora (World University Rankings by Subject 2025) öt nagy tudományág 55 szakterületén, ezeken belül további képzési területeken méri fel a világ több mint 1500 egyetemét.

A Zeneakadémia a szokásos előadó-művészeti (Performing Arts) kategóriában 24. lett, megőrizve előkelő helyezését, hiszen ezzel kiemelkedik a hazai egyetemek közül: nincs más magyar intézmény, amely a rangsorban hasonlóan jól szerepelt volna saját területén.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem többek közt a Yale, a montreáli McGill Egyetem és a szentpétervári konzervatórium társaságában található, és maga mögé utasított olyan rangos intézményeket, mint a lyoni Conservatoire, a svéd és a norvég zeneakadémiák, valamint a zürichi, lipcsei és a berlini zenei egyetemek, továbbá a kelet-közép-európai zeneakadémiák.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem a tavaly bevezetett, szűkebb szempontú zenei kategóriában előrelépett: a 12. helyezést érte el a 2024-es 15. után, amellyel megelőzte például a bécsi zenei és előadóművészeti egyetemet. Ezen a területen csak a legjobb 20 zenei felsőoktatási intézményt szemlézi a QS, így ide bekerülni hatalmas presztízs. Az EU-ban a negyedik helyen szerepel a Zeneakadémia.

Fotó: Valuska Gábor / Zeneakadémia

Fotó: Valuska Gábor / Zeneakadémia

A szakterületi rangsorban öt szempontot vesznek figyelembe, világszerte több mint 150 ezer szakember megkérdezésével, valamint adatelemzéssel. Előadó-művészeti kategóriában a legnagyobb, 60 százalékos mértékben az intézmény hírnevét és tekintélyét nézik. Ennél kisebb súllyal szerepel a munkáltatói elismertség, a nemzetközi együttműködések köre, és mivel az előadó-művészet speciális terület, a legkisebb mértékben a publikációk és hivatkozások arányát figyelik.

A rektori feladatokat ellátó Dr. Kutnyánszky Csaba oktatási rektorhelyettes a hír kapcsán úgy fogalmazott: azzal, hogy a Zeneakadémia megőrizte vezető helyét a világranglistán, beigazolódott, hogy az intézmény jó úton jár az elmúlt évek munkájával, amelynek köszönhetően láthatóbbá váltak nemzetközi együttműködései és kutatási tevékenysége, a világszerte elismert oktatók pedig tovább emelik az intézmény rangját külföldi mesterkurzusaik, fellépéseik révén.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zenetudományi kutatásai (például a Közép-európai Zenetörténeti Kutatócsoport munkája), az Egyházzene Tanszéken, a Kodály Intézetben, valamint a Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpontban zajló tudományos tevékenység egyaránt kiemelkedőnek számítanak nemzetközi téren. A Zeneakadémia kutatói rendszeresen tesznek eleget külföldi meghívásoknak, a Liszt Múzeum vezető szerepet tölt be például a nemzetközi Liszt-emlékhelyek hálózatának összefogásában és közös munkájában, a Kodály Intézet pedig többek közt a Kodály-módszer és az erre alapozott oktatási programok (Kodály Hub, Move mi Music, PRESTO) folyamatos fejlesztése okán örvend világhírnek. Mindemellett a Zeneakadémia művésztanárainak java nemzetközileg is elismert előadó, az itt végzett diákok közismerten kelendők, nemcsak hazai, hanem külföldi, rangos együttesekbe is felvételt nyernek.

A szakterületi rangsorok angol nyelven ide kattintva tekinthetők meg. Az előadó-művészet szakterületi rangsora itt látható, a Zeneakadémia oldala a QS adatbázisában pedig ide kattintva található, benne a helyezéssel és a pontszámokkal.

Forrás:
https://kodaly.hu/kodaly_hirek/orzi-elokelo-helyet-a-qs-szakteruleti-vilagrangsorban-a-zeneakademia-itthon-az-egyetlen-az-elso-szazban-126800

 

Eseménynaptár

HKSzeCsPSzoV

A Kodály HUB-ról

A Kodály HUB a világ bármely pontjáról elérhető, nyilvános on-line tudásközpont, mely a kodályi zenepedagógia elveit követő szakmai anyagokat kínál az élményalapú ének-zene tanításhoz. Leíró részei a kodályi zenepedagógiában történő tájékozódást segítik, a regisztráció után elérhető interaktív funkciók pedig a tudásmegosztást, az énektanárok közösségépítését szolgálják. A Zenegyűjtemény egy kereshető adatbázis, mely zenei anyagokat (dalokat, zenehallgatási anyagokat, stb.) tartalmaz. Minden dalhoz tartozik egy  közel 60 szempont szerinti elemzés, mely az alapvető zenei jellemzők mellett abban is orientál, hogy milyen életkorban, milyen alkalomra, milyen életkorú gyermekek számára, milyen zenei elem megtanítására alkalmas egy adott dal. A dalok többségéhez egy játékleírás is kapcsolódik, a feltöltést végző pedagógus saját alkotása, mely a dal játékos megtanítását szolgálja. A Közösséghez történő csatlakozás az országban tanító kollégákkal történő kapcsolatfelvételt, információcserét szolgálja. Az Eseménynaptár zenepedagógiához kapcsolódó hazai szakmai eseményeket tartalmaz.

Az oldal folyamatosan bővül, és minden felhasználót arra biztatunk, hogy saját gyakorlatában bevált anyagait bátran ossza meg a közösséggel és töltse föl azokat a Zenegyűjteménybe.

Ez a verzió kifejezetten a magyar énektanárok számára készült magyar nyelvű változat. A teljes világot lefedő angol nyelvű verzió a https://kodalyhub.com oldalon érhető el, angolul beszélő kollégáknak javasoljuk, hogy ide is regisztráljanak!

 

Kapcsolat

Elérhetőségek:
Tel.: +36 (76) 481 518
Email: kodalyhub@kodalyhub.com

Amennyiben technikai problémát tapasztal, kérjük írjon a következő címre:
support@kodalyhub.com

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézete
6000 Kecskemét, Kéttemplom köz 1., Hungary
https://kodaly.hu

A Kodály HUB a "Kodály HUB - Sing, Learn, Share" c. Erasmus+ Stratégiai Partnerségi projekt keretében, az Európai Unió Erasmus+ programjának támogatásával jött létre. Az oldal fenntartásához az NKA és az EMMI "Mindennapos éneklés" programja nyújt támogatást.