MENÜ
 

A több évig tartó teljes rekonstrukció során a korszerűsítés mellett további tantermekkel és a legmodernebb oktatástechnológiai eszközökkel gazdagodott a Zeneakadémia kecskeméti intézményének otthona.

Dr. Kutnyánszky Csaba, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektorhelyettese felidézte, hogy az alapítás óta eltelt ötven évben közel 60 országból 2000 hallgató érkezett a tanfolyamokra, és csaknem 5000 zenepedagógus vett részt a nyári szemináriumokon a Kodály Intézetben, amelynek missziója a Kodály-életmű nemzetközi megismertetése és Kodály nevelési elveinek nemzetközi adaptációja, valamint az, hogy a hazai ének-zene tanárok módszertani tudásközpontjaként működjön. Utóbbival kapcsolatosan hangsúlyozta: talán soha nem volt ilyen nagy szüksége a magyar zenepedagógusoknak szakmai segítségre, mint ma, egy változó világban, egy megváltozott társadalmi közegben, tapasztalva a gyermekek gyökeresen megváltozott tanulási attitűdjeit is. Erre a szakmai támogatásra és közösségépítésre az akkreditált továbbképzések is jó lehetőséget nyújtanak majd – emelte ki.

A rektorhelyettes hozzátette: az intézet maradéktalanul megfelel azon elvárásoknak is, hogy magas szintű kutatásokat végezzen a zenepedagógia és a zenetudomány területén, a kutatási eredményeket tegye közzé publikációk formájában, vállaljon szerepet a nemzetköziesítésben, továbbá mutasson innovatív megoldásokat a digitalizáció területén. Ezzel összefüggésben arról is beszélt, hogy az évtizedek alatt itt végzett hallgatók az egész világra kiterjedő, egyedülálló zenepedagógiai hálózatot hoztak létre, ami hozzájárult a szakmai együttműködésekhez és közösség-építéshez, valamint a Kodály-filozófia külföldi adaptációjához. Az intézmény mindemellett színvonalas programjai révén közvetlenül és szervesen kapcsolódik Kecskemét városának kulturális vérkeringésébe – mutatott rá. A rektorhelyettes kiemelte: a korszerűsítés és bővítés, a megújult és kibővült infrastruktúra, amely a 21. század technikai lehetőségeit kínálja, mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a Kodály Intézet a nemzetközi térben továbbra is meghatározó szerepet töltsön be. Dr. Kutnyánszky Csaba köszönetet mondott a kormánynak, a kecskeméti polgármesternek és önkormányzatnak, a felújítást tervező Mányi István Ybl-díjas építésznek, valamint a kivitelező Horváth Építőmester Zrt.-nek.

Nyul Zoltán, az Építési és Közlekedési Minisztérium magasépítésért felelős helyettes államtitkára a funkcionalitás és a gazdaságos üzemeltethetőség szempontjait hangsúlyozta, amelyeknek a felújított épület megfelel, így méltó környezetet nyújt az intézménynek. Mint kiemelte, komoly tervezési és kivitelezési munka zajlott, amelyben kiváló együttműködést tapasztalt a résztvevők között.

Csaba Gábor, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára azt emelte ki, hogy a meghatározó fontosságú intézmény, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem szerves részeként működő Kodály Intézet a zenepedagógia bástyája és tudásbázisa. A kodályi életmű nemzetközi bemutatása és terjesztése erősíti Magyarország presztízsét szerte a világban, a Kodály Intézet pedig, a legmagasabb színvonalon járul ehhez hozzá immár közel fél évszázada – tette hozzá. Arról is szólt, hogy a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem a hazai zenei képzés fellegvára, miközben a nemzetközi zenei életben is rendkívül elismert intézmény.

Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti polgármester azt hangsúlyozta, hogy a város olyan kiemelt műemléki felújításokhoz vette igénybe a Modern Városok Program támogatását, mint a Városháza, a Monarchia-korabeli Rudolf-laktanya és a Kodály Intézet otthonaként szolgáló egykori kolostor. A városvezető felhívta a figyelmet arra is, hogy a felújítás jelentős régészeti eredményeket hozott a feltárt Árpád-kori lakóház nyomaitól a középkori torony maradványáig, amelyek új fejezetekkel gazdagították Kecskemét történetét. Külön köszönetet mondott Dr. Vigh Andreának, a Zeneakadémia volt rektorának, valamint Rajk Juditnak, a Kodály Intézet igazgatójának a felújítás kapcsán végzett munkájukért és együttműködésükért. A polgármester végezetül ígéretet tett arra, hogy a következő öt évben is mindent megtesz a Kodály Intézet további részeinek felújításáért és bővítéséért.

Zárszavában Rajk Judit felidézte Erdei Péter, a Kodály Intézet első igazgatója elévülhetetlen érdemeit az intézmény felvirágoztatásában és évtizedes sikereiben, és hangsúlyozta, hogy a mostani felújítás még Nemes László Norbert igazgatósága alatt kezdődött el, és öt évig ő is koordinálta a munkálatokat. Mint kiemelte, a Zeneakadémia részéről Dr. Vigh Andrea rektorsága idején indult el a fejlesztés, aki Szemereyné Pataki Klaudia polgármesterrel együttműködve nagyon sokat tett a sikeres befejezésért. Szintén köszönetet mondott a tervező Mányi István Ybl-díjas építésznek, valamint a kivitelező Horváth Építőmester Zrt.-nek.

Mint ismeretes, 2018-ban született döntés a Kodály Intézet korszerűsítéséről és bővítéséről a Modern Városok Program részeként. A több lépcsősre tervezett beruházás első ütemében 2024 őszére elkészült a műemléki védelem alatt álló kolostorépület teljes rekonstrukciója. A hazai és európai uniós forrásokból megvalósult felújítás terveit a Mányi Építész Stúdió készítette, a kivitelezést a Horváth Építőmester Zrt. végezte. Az akadálymentessé tett, korszerű gépészettel felújított épület a meglévőkön felül 12 újabb tanteremmel és a legmodernebb oktatási technológiákkal gazdagodott.

A régi feljegyzések, a ferences rend Historia Domusa szerint a Kodály Intézetnek otthont adó egykori kolostorépület több szakaszban épült a 18. század elején, beleásva a középkori Kecskemét városközpontjába. Így vált részévé az a középkori eredetű lőréses toronymaradvány, amely az egykori híres vásárok védelmét és a királyné útvámszedési céljait szolgálta. A kolostoron nem láthatunk a barokk korra jellemző díszítő elemeket, képzőművészeti emlékeket, kivételt képez a rokokó stílusú kőfaragás a hajdani ebédlő ajtaja körül, mely 1761-ben készült. A belső terekben nem voltak stukkódíszek, freskók, s a külső homlokzaton sem találhatók plaszticitást és árnyékhatást adó építészeti elemek.

Az épületet 1973–1975-ben a Bács-Kiskun Megyei Tanács alakíttatta át oktatási célokra, az építészeti terveket Kerényi József, az egyedi bútorok terveit Mezei Gábor készítette. Az Intézet hátsó udvarában az 1980-as évek elején a zenei szakkönyvtár és az audiovizuális stúdió részére új épület készült, ugyancsak Kerényi József tervei alapján.

A rekonstrukcióhoz kapcsolódó, alapos és hosszadalmas régészeti feltárások újraírták Kecskemét városának történelmét is. A Kodály Intézet alatt egy félig földbe mélyített, jelentős méretű lakóházat találtak, valamint további gödröket és cölöphelyeket, amelyekből egyértelműen egy Árpád-kori lakóházat azonosítottak. A régészeti munkák során az 1200-as évekre tehető kerámiákat, pénzérméket (a legfiatalabb pénzérme Ferenc József uralkodásának idejéből származik, 1859-ből, a legidősebb lelet pedig az 1300-as évek végére, az 1400-as évek elejére tehető), valamint a középkori Kecskemét egykori központjában álló torony földszintjének három elfalazott ablakát és a város legrégebbi temetőjét találták meg a szakemberek. Ennek a feltárásnak egy kis részletét az épület pinceszintjén mutatják be, és vezetéssel alkalmanként látogatható lesz.

Eseménynaptár

HKSzeCsPSzoV

A Kodály HUB-ról

A Kodály HUB a világ bármely pontjáról elérhető, nyilvános on-line tudásközpont, mely a kodályi zenepedagógia elveit követő szakmai anyagokat kínál az élményalapú ének-zene tanításhoz. Leíró részei a kodályi zenepedagógiában történő tájékozódást segítik, a regisztráció után elérhető interaktív funkciók pedig a tudásmegosztást, az énektanárok közösségépítését szolgálják. A Zenegyűjtemény egy kereshető adatbázis, mely zenei anyagokat (dalokat, zenehallgatási anyagokat, stb.) tartalmaz. Minden dalhoz tartozik egy  közel 60 szempont szerinti elemzés, mely az alapvető zenei jellemzők mellett abban is orientál, hogy milyen életkorban, milyen alkalomra, milyen életkorú gyermekek számára, milyen zenei elem megtanítására alkalmas egy adott dal. A dalok többségéhez egy játékleírás is kapcsolódik, a feltöltést végző pedagógus saját alkotása, mely a dal játékos megtanítását szolgálja. A Közösséghez történő csatlakozás az országban tanító kollégákkal történő kapcsolatfelvételt, információcserét szolgálja. Az Eseménynaptár zenepedagógiához kapcsolódó hazai szakmai eseményeket tartalmaz.

Az oldal folyamatosan bővül, és minden felhasználót arra biztatunk, hogy saját gyakorlatában bevált anyagait bátran ossza meg a közösséggel és töltse föl azokat a Zenegyűjteménybe.

Ez a verzió kifejezetten a magyar énektanárok számára készült magyar nyelvű változat. A teljes világot lefedő angol nyelvű verzió a https://kodalyhub.com oldalon érhető el, angolul beszélő kollégáknak javasoljuk, hogy ide is regisztráljanak!

 

Kapcsolat

Elérhetőségek:
Tel.: +36 (76) 481 518
Email: kodalyhub@kodalyhub.com

Amennyiben technikai problémát tapasztal, kérjük írjon a következő címre:
support@kodalyhub.com

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézete
6000 Kecskemét, Kéttemplom köz 1., Hungary
https://kodaly.hu

A Kodály HUB a "Kodály HUB - Sing, Learn, Share" c. Erasmus+ Stratégiai Partnerségi projekt keretében, az Európai Unió Erasmus+ programjának támogatásával jött létre. Az oldal fenntartásához az NKA és az EMMI "Mindennapos éneklés" programja nyújt támogatást.